Všechny ty tubičky a flakonky, které máte vystavené v koupelně, na poličkách či na toaletním stolku mají určitou dobu použití, po které už je nelze dále používat, protože by se mohli vyskytnout alergické reakce či ekzémy. Jak to ale udělat, aby vydrželi co nejdéle? Takové vystavování třeba není vhodný způsob, jak o produkty pečovat.
Pokud nebudete produkty správně skladovat, vydrží vám až do data spotřeby. Pokud budete hrát spíše na to, aby návštěva viděla, kolik toho vlastníte, nemusí kosmetika vydržet ani polovinu.
Vlhkost a světlo
Jsou dvě věci, které kosmetika vyloženě nesnáší – vlhkost a světlo. A víte, v které místnosti v bytě je nejvyšší koncentrace vlhkosti? No samozřejmě, že koupelně! Zde je nejideálnější prostředí pro množení bakterií. Stejné je to i se změnami teplot.
Jak na to?
Krémům a sérům bude nejlépe v ledničce – doporučuje se je skladovat při teplotě +/- 12 stupňů. Pokud kosmetika obsahuje nenasycené mastné kyseliny, také by měla být uložena v ledničce, při pokojové teplotě by mohla lehce zoxidovat. Pokud máte ráda přírodní kosmetiku, dejte u ní dobrý pozor právě na spotřebu – mnohdy je to pouze půl roku, jelikož neobsahuje konzervanty.
Pokud si budete vybírat nový krém, poohlédněte se o po těch s pumpičkou. Nepropustí vzduch, zamezí oxidaci a do krému se bakterie dostanou mnohem hůře.
Dekorativní kosmetika
Hodně záleží na konzistenci produktů. Pudrové produkty nejsou moc citlivé a stačí jim, když se na ně nebude prášit, občas je přestříknete speciální dezinfekcí či lihem.
Krémové složení však vyžaduje už o něco více pozornosti. Rtěnky, které skladujete v pokojové teplotě, vám vydrží dva roky. V ledničce se však její trvanlivost prodlouží. Stejně jsou na tom i jiné krémové produkty – oční stíny, tvářenky či rozjasňovače.
Řasenkám vyhovuje pokojová teplota, akorát jejich životnost není tak vysoká. Po půl roce ji musíte vyměnit. Zde jde hlavně o zdraví, pokud byste používala několik měsíců tu samou řasenku, bakterie, které se v ní za tu dobu naskládají, by mohly uškodit vašim očím, které jsou velmi citlivé. Mohlo by to vést až k zánětu spojivek. Je to sice až krajní situace, ale kdo by si chtěl znepříjemňovat život?
Krémové make-upy uschovejte na tmavém a chladném místě. Pokud nemá pumpičku, nezapomínejte ho dávkovat špachtličkou nebo jinou čistou pomůckou, abyste zamezila vniku bakterií. Nepodceňujte ani občasné očistění krčku tubičky a vnitřku víčka. Bakterie jsou nemilosrdné! Pokud nakupujete do zásoby, nezapomeňte ho dát do ledničky, prodloužíte tím trvanlivost.
Toaletní vody
Parfémy nemají rády teplo, proto je dobré je ukládat na chladném místě, kde je minimum světlo. Světlo totiž působí destruktivně na aroma. Pokud se změní barva parfému, změní se i vůně. Toaletní vody ve spreji se mnohem méně vypařují. Nejvíce byste měla dávat pozor na balení s víčkem, které sice vypadá luxusně, ale je třeba, aby bylo perfektně zavřené.
Laky na nehty
O skladování laků na nehty koluje mnoho mýtů – mnoho z nich ale nejsou pravdivé. Kterým tedy věřit? Laky na nehty mají rády studené prostředí. Navíc potřebují, aby byla lahvička dokonale uzavřená, aby lak nezhoustl. Po roce však lak stejně změní svou strukturu a složky se oddělí – je třeba si vybrat jiný.