Pokud máte vadu zraku, nemusíte nutně vsázet na brýle. Pokud k nim máte odpor, nebo si nemůžete zvyknout na jejich nošení, máte alternativu, a to v podobě kontaktních čoček. Ty totiž dokážou brýle velmi dobře nahradit, a navíc téměř nikdo nepozná, že máte problém s očima.
Na den, ale i na měsíc
Současný trh s kontaktními čočkami je poměrně velký, a tak by při výběru mělo být vaší prioritou rozhodovat se podle toho, jak dlouho je chcete nosit. Pokud skutečně nárazově, a to pouze v rámci jedné události, plně vám stačí jednodenní. Další možností už jsou čočky na 14 dní, a tím nejlepším řešením pro dlouhodobé použití jsou čočky měsíční. A ačkoliv existují i další časové horizonty, ne vždy je to s ohledem na kvalitu dobrá volba.
Při výběru se zaměřte i na materiál
Z hlediska materiálu je důležité, aby čočka dokázala dobře propouštět nejenom vodu, ale také kyslík. Zatímco díky němu může oko dobře dýchat, a nedochází tak jeho zarudnutí, z hlediska propustnosti vody je důležité to, aby čočka nedřela, a byla tak v oku velmi pohodlná. Na výběr jsou tak čočky hydrogelové, tak i silikon-hydrogelové. Obě možnosti mají své pro a proti, a tak záleží hlavně na osobních preferencích.
Při výběru nezapomeňte zohlednit svou oční vadu
A posledním kritériem výběru by mělo být to, jakým konkrétním typem jsou čočky z hlediska očních vad. Těmi nejčastějšími jsou čočky sférické. Ty jsou určeny na ty nejběžnější oční vady, a to jak dalekozrakost, tak i krátkozrakost. Podobným typem jsou i čočky asférické, které však mají poměrně unikátní zakřivení.
V dnešní době však už existují i čočky, které dokážou pomoci při astigmatismu, a to jak při dalekozrakosti, tak i při krátkozrakosti. Stejně tak trh nabídne i čočky bifokální, ale i multifokální. A jaké jsou přesně ty pro vás, zjistíte z lékařské zprávy od vašeho očního lékaře.