Špinavé oblečení je zlým snem prakticky každého. Čas od času se ale ušpinění neubráníme a přijde tak rychle, že ani nevíme jak. Pokud se jedná o klasické skvrny od hlíny anebo vodou ředitelných barev, tak není problém je vyprat. Potíže ale mohou nastat při ušpinění oblečení voskem. To samé platí i při zašpinění ubrusu anebo přikrývek. Hodně nepříjemný dokáže být z hlediska čištění vosk. Romantika musí být, nicméně skvrny způsobené zatuhlým voskem se pak musí vyčistit. Nevíte jak? Pak se začtěte do následujících řádků.
Jak postupovat ihned po znečištění?
Když se podaří, že vosk ukápne ze svíčky přímo na nějaký textil, tak nezmatkujte a nesnažte se ihned vše vyčistit. U klasických skvrn to možná funguje, ale u vosku nikoliv. Došlo by k zanesení vosku přímo do textury látky. Tím pádem by bylo znečištění ještě hůře odstranitelné. Naopak je nutné zajistit rychlé zatuhnutí vosku. Jedná-li se o menší ubrousky, klidně je můžete vložit i do mrazáku. Jinak je optimální potřít povrch látky ledem zabaleným do igelitového sáčku.
Jak dostat vosk z textilu?
Dostane-li se vosk na textil a zatuhne, pak je optimální odstranit je vydrolením a opatrným oškrabáním. Na zbytky vosku je ideální položit kus savého papíru a následně jej přejet teplou žehličkou. Vosk se lehce uvolní a nasaje na papír. Celý postup je nezbytné opakovat. Pak také můžete přistoupit k čištění benzínovým čističem. Postupovat byste měli od okrajů po střed. Nedojde tak ke vzniku map.
Vosk na nábytku a koberci
U dřevěného nábytku postupujeme na počátku stejně, jako tomu bylo u textilu. Mechanicky tedy odstraníme skvrnu a následně mapy vyleštíme maximálně vyždímaným hadříkem. Pro maximální efekt jej ještě navíc namočte do bílého octa s vodou. V koberci si s voskem poradíte jen tak, že jej prostě vydrolíte. Jednoduché to nebude, ale jít by to mělo.