Spánek je věc, na kterou se po celodenní práci a bdělosti, večer těšíme a který nám pomůže nabrat novou energii do dalšího dne. Jde o věc, která je velmi důležitá a kterou potřebujeme proto, abychom načerpali síly. Každý z nás spí a každý potřebuje spát denně určitou dobu, abychom se probudili fit a mohli opět fungovat. Co se ale děje s naším tělem když spíme?
I když spíme, náš mozek stále pracuje na plné obrátky. U ostatních orgánů dochází k útlumu, ale mozek pracuje. Zdají se nám sny. Někdy úzce souvisejí s tím, co právě prožíváme v bdělém stavu, někdy jsou ty sny tak zamotané, že sami nevíme, proč se nám zdály a co nám chtěly říct. Během spánku mozek třídí informace, které načerpal a ty důležité potom ukládá do paměti.
Pokud se učíte před spaním, tak pro sebe děláte mnohem více, než když se učíte po probuzení. Večer si totiž mozek uloží nabité informace do dlouhodobé paměti a pak si na tyto věci vzpomene snáze a jednodušeji. Proto neodkládejte na ráno učení a nespoléhejte na to, jak se vám do paměti uloží učivo, během času stráveného ve vlaku.
Pokud jste žena a spíte pravidelně a dostatečně, tak spalujete tuky o 33% rychleji, než ta která spánku moc nedá a je dlouhodobě aktivní. Spánek je pasivní věcí, která je ale pro tělo nesmírně důležitá.
Pokud spíte vkuse a nebudíte se, tak váš spánek prochází hned několika cykly. NonREM a REM. První fáze spánku ještě není tak hluboká a vy stále ještě v podvědomí reagujete na to, co se děje kolem vás. Jedná se o dobu 15 -20 po usnutí. V druhé fázi je spánek již tvrdší a tělo se začíná mnohem více potit. Z tohoto stádia spánku se ale stále ještě dokážete snadno probudit. Třetí a čtvrté stádium spánku je potom už velmi hluboké. V této době dochází k nejvyšší tělesné regeneraci. Nyní už se jen tak neprobudíte, a pokud vás bude chtít někdo vzbudit, bude muset na vás kromě mluvení také i sahat, šťouchat do vás a podobně.