Potřebuje Vaše dítě dudlík jen na spaní, nebo se bez něj nehne po celý den ani na krok? Možná si říkáte, že přišla pravá chvíle dudlík odložit. Jak na to, aby to šlo hladce a bez zbytečných scén?
Význam dudlíku
S příchodem novorozence na svět splňuje dudlík částečně ukojení sacího reflexu. Postupem času však plní funkci utěšovací a zklidňující. Nezačínejte s odnaučováním v nějakém stresujícím a jinak náročném období – například při stěhování, učení na nočník nebo očekávání příchodu mladšího sourozence.
Kdy začít?
S odnaučováním potřeby dudlíku přes den byste měli začít do jednoho roku, přes noc potom do dvou roků. Pokud to však nejde a dítě dudlík stále vyžadujte, nelamte to přes koleno a pár měsíců počkejte. Dbejte na to, aby dítě mělo dudlík co nejméně, nejlépe jen na spaní – neustálé dudlání ho může výrazně omezovat ve vývoji řeči! Měli byste zjistit, v jakém stavu se dítě nachází, když dudlík vyhledává – je unavené, ospalé, hladové, rozrušené nebo se jen nudí?
Jak odnaučit?
Mezi typickými radami se objevuje třeba pomazání něčím „nedobrým“. To je stejné jako při zlozvyku okusování nehtů. Dítě si spojí dudlík s tím, že mu to nechutná a tak se ho raději vzdá.
Můžete ho například „darovat“ jinému miminku, které dudlík „potřebuje“ víc a žádný nemá, nebo nějakému opuštěnému zvířátku. Záleží na tom, jak velkou má Vaše dítě fantazii a zda by bylo schopné tuto situaci pochopit. Nebo ho můžete vyměnit za nějakou věc, po které dítě touží. Zde je však otázka, zda by po získání vysněné věci nechtělo dudlík zpět.
Originální metodou je darovat ho „dudlíkové víle“, které je potřebuje pro malá miminka s tím, že za něj dítěti donese hračku podle svého výběru. Možná Vás překvapí, jak je tato metoda účinná.
Můžete ho také třeba poslat přivázaný na balónku do nebe – dítě na vlastní oči uvidí,, že je nenávratně pryč. To stejné platí i pro spadnutí do kanálu, záchodu nebo řeky. Kamkoliv, odkud ho už nelze vytáhnout.
Systém odměn je velice nápaditý a nenápadný způsob odvykání. Pokaždé, když půjde dítě spát bez dudlíku, získá například samolepku. Za určitý počet samolepek můžete vyrazit na výlet, do bazénu nebo do restaurace.
Postupné odstavování je sice zdlouhavější, ale pro všechny zúčastněné mírnější, než přísný zákaz a tvrdé „ne“!. Zkuste ho postupně omezovat, například pouze pro večerní usínání.
Další možností je jeho náhlá ztráta. Když ho „ztratíte“, nebude se moci nic jiného dělat než to, že bude muset dítě spát bez dudlíku.
Měli byste však zpozornět ve chvíli, kdy Vaše dítě používá dudlík prakticky celý den. Při rázném odebrání by si mohlo najít náhradu – mohlo by si začít cucat palec nebo třeba deku, zkrátka co by bylo po ruce. Potom by bylo odnaučování ještě složitější.
Někteří rodiče používají metodu, kdy dudlík nějakým způsobem naruší, poničí, aby dítě samo poznalo, že je rozbitý a už ho nevyžadovalo. Tento způsob je ale poněkud riskantní, malými částmi by se mohlo dítě snadno zadusit!