Zima představuje pro pleť stresové období. Naše kůže je neustále vystavena škodlivinám v okolním prostředí, jako je smog, poletující popílek a prach, ale i nízkým teplotám a teplotním výkyvům.
Zvláště v zimě je proto důležité v péči o pleť nepolevit, ba právě naopak. Dodržovat nutné základy jako dostatek spánku, konzumovat zdravou stravu bohatou na vitamíny C a D a dbát na dostatečnou hydrataci, tedy všeobecně známá pravidla v péči o pleť, jsou samozřejmostí. Jak konkrétně, krok za krokem, o pleť pečovat?
Krok č. 1 – pravidelné odličování
Všichni znalci krásy a kosmetičky vám potvrdí, že každovečerní odlíčení pleti před spaním je naprosto klíčové. Mělo by jít o pravidelný návyk, podobně jako je čištění zubů. Pleť je totiž před spaním třeba připravit na dobu spánku.- tedy dobu, kdy dochází k její regeneraci a spouštění samočisticích mechanismů. Pokud bychom pleť neodlíčili, tyto mechanismy nenastoupí nebo se naruší a ve výsledku bude naše pleť suchá, poškozená, zkrátka nezdravá. Kosmetické poradkyně doporučují používat přípravky dle typu vaší pleti, na výběr máte celou řadu přípravků – na mastnější pleť jsou vhodnější gely, sušší pleť ocení spíše hydratační mléka, nejnovějším typem jsou potom zvláčňující odličovací olejíčky. Mějte na paměti, že při čistění za pomoci vody z kohoutku může docházet k vysoušení pleti, zejména v případě tvrdé vody. Z toho důvodu je vhodnější používat micelární vody, které nedráždí a nevysušují pleť tak jako voda tvrdá.
Krok č. 2 – peeling
Peelingem docílíme odstranění odumřelým buněk kůže, které způsobují drsnější vzhled a nezdravý odstín pleti. Provádíme jej pomocí gelů nebo krémů s obsahem malých zrníček, která zlehka nanášíme na pleť a jemně masírujeme.
Důležité je vyhnout se okolí očí, kde je kůže nejvíce citlivá. Vše je třeba provádět s citem a nikdy si nepůsobit bolest. Pro odstranění nežádoucích kožních buněk postačí peeling provádět cca jednu minutu. Dobré je dělat toto čištění pleti po koupeli, kdy je kůže prohřátá a lépe se tak zbavuje odumřelých buněk.
Peeling není třeba provádět častěji než jednou za týden až deset dní, pouze v případě hodně mastné pokožky je možno provádět jej dvakrát do týdne.
Jemnější a ještě ohleduplnější formou peelingu je tzv. gomáž. Při ní se nanáší krém na obličej a následně se velice jemně odrolí z povrchu pleti.
Po peelingu je třeba myslet i na zklidnění pleti, a to použitím pleťové vody (bez alkoholu – ten může dráždit) a následně ještě ošetřením hydratačním krémem.
Domácí peeling
Vyrobit si domácí peelingový gel je velice jednoduché. Stačí smíchat některou ze surovin obrušující pokožku (například cukr, sůl, drcená kávová zrna) a olej (klasický slunečnicový, olivový, ale i kokosový, mandlový…), popřípadě vonnou esenci, kterou máte rádi.
Při sprchování potom tento peeling jednoduše použít na pokožku (nikoli na obličej). Buďte však opatrní a pokožku přejíždějte opatrně.
Krok č.3 – pleťová maska
Pleťové masky absorbují nečistoty a toxické látky z pokožky a zároveň poskytují pleti výživu a hydrataci. Masky je dobré dopřát si cca jednou týdně.
Nejvíce přírodní a velice oblíbení jsou masky bahenní nebo jílové. Jsou skutečně přírodního původu – obsahují jíl, mořské bahno z živočichů, rostlin a půdy. Pleť je po aplikaci třeba důkladně opláchnout vodou. Odměnou vám bude krásná a hydratovaná pleť.
Domácí masky
Pokud si chcete vyrobit pleťovou masku sami doma, i to je možné. Využívá se celá řada běžně dostupných surovin.
Tvarohová maska je vhodná pro normální a smíšenou pleť. Vaší pleti dodá pružnost a jemnost. K její přípravě stačí smíchat lžíci měkkého tvarohu, dvě lžičky medu a trochu mléka. Vznikne vám jemná kašička, kterou naneste na obličej a nechte působit asi 20 minut.
Pokud vás trápí zanesené póry, vyzkoušejte masku z ovesné mouky. Rozmíchejte trochu ovesné mouky s vodou a směs naneste na obličej. Nechte působit tak dlouho, dokud nezaschne a nepopraská.
Na mastnou pleť se výborně hodí jablečná maska. Jablko nastrouhejte najemno, přidejte lžičku medu a lžičku skořice. Nechte působit třicet minut.
Banánová maska je vhodná pro pleť unavenou, kterou je třeba hydratovat a dodat jí svěžest. Stačí rozmačkat půlku banánu, přidat lžičku medu a trochu pomerančové šťávy. Naneste a nechte působit asi 15 minut.
Krok č. 4 – krém
Krémy a séra tvoří pomyslný vrchol pyramidy v péči o pleť. Obsahují celou řadu vitamínů a výživných látek, které podporují hydrataci a regeneraci buněk. Z vitamínů, které prospívají pleti, jsou to vitamíny C, E, A (retinol) a vitamínům podobná látka – koenzym Q 10. Právě tyto látky hledejte nejčastěji na složení výživných a regeneračních krémů.