Některé rodiny nebo jedinci, co třeba jezdí na nějaké delší cestování, které si objednají bez jídla nebo popř. jen s polopenzí, si maso buď zamrazí (ale tam je problém, že je léto, horko a maso se může roztopit a zkazit) nebo maso zavařují.
Příprava masa před zavařením
Nezavařujte sirové maso, maso se nejprve v troubě trochu opeče, ale musíme si dát pozor, protože na maso nesmí přijít žádné koření ani česnek s cibulí, aby nekvasilo. Proto maso jen posolíme a můžeme dát kmín.
Maso v troubě pustí mnoho šťávy (proto ho ani neklepete) a tuhle šťávu použijete jako nálev. Může se stát, že maso bude suché a nespustí tolik šťávy, pak nedáme tolik nálevu, jak jsme zvyklí anebo šťávu můžeme zředit vodou.
Co s masem, když ho otevřeme?
No, řízky se z toho udělat nemohou. Ale můžete ho klasicky opéct na pánvi (kde už si ho dochutíte kořením) nebo nakrájet a udělat z něj maso na čínský způsob, prostě to, na co máte chuť, variant je mnoho.
Zavařování zabere nějakou část vašeho drahého času, ale potom vám toho mnoho ušetří. A maso nemusí zavařovat jen když se chystáte vyjet na dovolenou, ale můžete si nakoupit více masa (když bude třeba v akci) a zavařit si ho i tak. Když pak strávíte část dne mimo domov a nebudete vědět, co narychlo udělat na oběd nebo jako teplou večeři nebo se dokonce může stát, že přijde neohlášená návštěva a vy zrovna nebudete mít plnou lednici, tak jednoduše vytáhnete zavařenou sklenici masa a máte rychle postaráno.