K pohodlí na lůžku během spánku a odpočinku výrazně přispívá prostěradlo. Při jeho výběru je proto důležité zvážit několik aspektů. Kromě materiálu také správné rozměry. Častou chybou při nákupu nového ložního povlečení je volba příliš malého, případně naopak velkého produktu.
Jaké jsou běžné rozměry?
Za zcela běžné rozměry se považují prostěradla 140×200 cm a rovněž i prostěradla 160×200 cm. Takováto povlečení jsou vhodná do klasické jednolůžkové postele. Vždy je ale nutné přesně vědět, jaké má parametry. Proto doporučuji si před nákupem zboží vzít do ruky krejčovský metr a změřit šířku a délku vaší postele tak, abyste měli jasno v tom, jak velké prostěradlo zvolit.
Atypické rozměry
V případech, kdy chcete mít pro spánek více prostoru, je dnes už možné bez problémů vybrat postel, která má větší rozměry. V tom případě je ale obzvlášť důležité na ně myslet v okamžiku, kdy si kupujete nová prostěradla.
Mezi nejčastější atypické rozměry patří prostěradla 200×220 cm a dále prostěradla 120×200 cm. První varianta je ideální do manželské postele, druhá pak spíše do dětských postelí.
Obecně vždy platí, že prostěradlo má obepínat celou plochu matrace s tím, že lehce přesahuje, aby se dalo zasunout i pod matraci. Nedochází pak k jeho vyhrnování, je napevno usazené. Pokud naopak zvolíte příliš velké prostěradlo, může se stát, že se vám bude shrnovat na lůžku, což pocítíte zejména při dlouhodobějším ležení.
Materiály pro výrobu prostěradel
Prostěradla všech velikostí je možné v obchodech dostat v mnoha materiálech. Klasikou je bavlna. Jedná se o materiál, který je vysoce trvanlivý, snadno se udržuje, problém není ani s praním. Nevýhodou je, že se mačká, takže počítejte se žehlením po vyprání.
Moderní varianty prostěradel se vyrábějí z jersey. Jde o velmi jemný a hebký materiál, dokonce hebčí než satén. V jeho případě se nemusíte namáhat s pracným žehlením.
Dalšími oblíbenými materiály jsou pak flanel s vysoce hřejivými účinky, zmíněný satén či vysoce odolné mikrovlákno.