Ochrana před početím je v současnosti hodně diskutovaným tématem. V souvislosti s ní se vyrojilo několik spekulací týkajících se jejího využívání a vlivu na zdraví ženy. Jedná se ovšem o nejspolehlivější možnost využití antikoncepce, která je v současnosti k dispozici. Hormonální antikoncepce má primární úkol spočívající v zabránění dozrávaní vajíčka a jeho uvolnění směrem od vaječníků. Omezí ale mimo jiné i pohyblivost vejcovodů a dokáže i zahustit hlen v děložním hrdle. Její účinnost je tedy skoro stoprocentní a využívají ji mnohé z nás. Co tedy ještě hormonální antikoncepce ovlivňuje a jaké typy této ochrany lze užívat?
Další vlastnosti hormonální antikoncepce
Mimo ochrany proti početí nabízí hormonální antikoncepce také upravení menstruačního cyklu. Při pravidelném užívání hormonální antikoncepce dochází k tomu, že má žena menstruaci pravidelnou, a to v maximální možné míře. Spolehnout se lze i na účinky spočívající v tom, že je snížena intenzita případných problémů při menstruaci. Mimo jiné také hormony příznivě ovlivňují i pleť. Díky jejich užívání dochází i ke snížení mnohých rizik souvisejících s rakovinou děložního hrdla anebo se záněty dělohy, pobřišnice či vejcovodů. Výskyt nežádoucích účinků je přitom minimalizován.
Kombinovaná perorální antikoncepce
Nejčastějším typem antikoncepce je kombinovaná perorální antikoncepce. Ta se podává ve formě tabletek obsahujících celou řadu ženských hormonů. Jedná se ovšem především o estrogeny a gestageny. Tento typ antikoncepce se dělí na jednofázovou, dvojfázovou anebo trojfázovou antikoncepci. Nejčastěji je užívána prvně jmenovaná, která se vyznačuje užíváním jedné tabletky denně.
Progestinová hormonální antikoncepce
Tento typ antikoncepce se vyznačuje změnami v oblasti děložní sliznice. Upravuje hustotu hlenu v děložním hrdle a dokonale zpomalí pohyb vajíčka z vejcovodu. Nejen tuto antikoncepci ale určitě vybírejte po konzultaci s ošetřujícím lékařem.