Prokrastinace je poslední dobou často skloňované slovo a diskutované téma. Hlavně u studentů a těch, kteří nemají pevně stanovenou pracovní dobu a tedy volnost k flákání. Pokud i vy máte s odkládáním úkolů problém, podívejte se na následujících deset rad, jak na věčné odkládání vyzrát.
Prokrastinací se rozumí dlouhodobé odkládání povinností a úkolů na pozdější dobu. Způsobuje chronický stres, pocity viny, úzkost a samozřejmě komplikuje jakoukoliv pracovní činnost. Prokrastinace není to stejné jako lenost, líný člověk povinnosti zpravidla úplně odmítá, ale neodkládá je. Za odkládáním povinností bývá často úzkost, nebo strach. Obava z toho, že na to ještě nejsme připraveni,případně že úkoly nebudou udělány správně.
1. Rozdělte si úkol na části
Někdy můžete prokrastinovat právě proto, že se vám úkol zdá moc velký a cíl je v nedohlednu. Rozdělte si vaši práci na menší části, které půjdou lépe vypracovat. Když si k ní ještě stanovíte jasné termíny dokončení, vše půjde mnohem lépe.
2. Nehledejte drobné chyby
Obava, že něco neuděláte dobře, je jednou z hlavních příčin odkládání. Zapomeňte proto na dokonalost, zbytečně se nestresujte a práci odvádějte nejlépe jak umíte. Nikdo není dokonalý.
3. Stanovte si jasný plán
Ke stanovení plánu vám může pomoci diář, nebo plánovací kalendář. Na konci každého dne si projděte splněné úkoly. Když budete mít jasný přehled o dokončené a nedokončené práci, ucítíte zodpovědnost, která vás bude motivovat.
Tip: Pokud ani jasný plán nepomáhá a stále nestíháte, využijte možnosti napsání bakalářské práce a hoďte starosti za hlavu.
4. Nezapomínejte na přestávky
Pokud na sebe příliš tlačíte, můžete vyhořet. Kvalitní odpočinek je pro práci velmi důležitý, nicméně řeč je zde o krátkých a pravidelných přestávkách. Pozor, aby odpočinek nesklouzl k celodennímu poflakování.
5. Udělejte to hned
Naučte se vše řešit okamžitě. Pěstujte v sobě tuto vlastnost od úplných maličkostí až po náročné a nepříjemné úkoly.
6. Dostatečně odpočívejte
Pokud nebudete dostatečně odpočatí, práce vám nepůjde dobře od ruky. Dbejte na dostatek spánku, odpočatý člověk zvládne mnohem víc, než ten vystresovaný a unavený.
Tip: Ani na diplomku nemusíte být úplně sami. Podívejte se na cenu diplomové práce, pokud ji sami nestihnete vypracovat.
7. Rozhýbejte tělo
Když postřehnete, že se vaše mysl špatně soustředí a máte tendenci zírat do zdi, není lepší rady, než malé protažení. Udělejte pár dřepů, protáhněte si páteř, nebo si jděte zaběhat.
8. Zbavte se televize a mobilu
Těžko něco uděláte, když vám bude v místnosti blikat televize, nebo mobil. Pokud máte problém se soustředěním, na dobu práce přepněte svůj mobil do leteckého režimu, televizi vypněte úplně a soustřeďte se pouze na svoji práci.
9. Dejte si závazný termín
Když máte jeden konkrétní úkol, který musíte splnit, nenechávejte nic náhodě. Dejte si závazný termín, který je třeba dodržet. Když nebudete plýtvat časem hned od začátku, neocitnete se před vypršením termínu v takovém stresu.
10. Prostě začněte
Přestaňte sami sebe přesvědčovat. Nevyhlašujte v prázdném pokoji, že už se chystáte začít pracovat – zkrátka začněte.